Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
vedat ceylan
ENERJİ VE TERÖR
20.02.2016

 

 

 

 

“İsrail-Türkiye yakınlaşması ve Kıbrıs sorununun kalıcı çözümü Doğu Akdeniz’de yeni ve güçlü yapılar ortaya çıkaracak” !..

ABD’li diplomat Matthew Bryza’nın bu tezi aslında Irak, Suriye ve genel tanımıyla Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’i de içerisine alan bölgenin yakın gelecekteki yapısını ortaya koyar cinsten..

“Rusya ve Türkiye arasındaki mevcut krizin ortaya çıkış nedeni, iki ülke ortaklığının stratejik derinlikten yoksun biçimde kağıt üzerinde kalmış olmasıdır..”

Rus analist Andrei Korkunov’un bu görüşü de Matthew Bryza’nın ortaya koyduğu analizi destekler nitelikte..

Çünkü; Türkiye, enerji ithalat tercihini Körfez ve Doğu Akdeniz’e kaydırma yanında Matthew Bryza’nın tezindeki Doğu Akdeniz’de oluşacak takımda “as oyuncu” olmak niyetinde..

Buna ilaveten Kuzey Irak doğal gazının önce Şırnak ardından da ana doğalgaz iletim ağı kullanılarak Akdeniz ve Avrupa pazarına ulaştırılması yönelik projeler Moskova’nın hayatını zorlaştıracak girişimler..

Diyarbakır, Suruç ve Reyhanlı ve Ankara’daki yaşanan terör olayları da bu sürecin yansımaları..

Türkiye muhtemelen önümüzdeki yıldan itibaren Doğu Akdeniz’de ve Ortadoğu’da oluşacak bu yeni güç dengesindeki rolünden vazgeçmeyecekse öncelikle ev ödevlerini yerine getirmek zorunda..

Umarım karar alıcılar bu sürecin “efelenerek, bağırarak, çağırarak” yerine getirilmeyeceğinin farkındadırlar !

 


Bu yazı 12313 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim