Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
EKRAN KARARTMA CEZASI ANAYASA’YA AYKIRIDIR
GÜNDEM
2020-07-06 12:12

EKRAN KARARTMA CEZASI ANAYASA’YA AYKIRIDIR

Tüketici Haklar Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar yaptığı yazıl açıklamada; RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1’e beş gün “ekran karartma” cezası vermesi halkın, tüketicilerin haber alma hakkı ve özgürlüğüne aykırı bir uygulama olduğunu bildirdi.

Çakara Tüketicilerin Haber Alma Hakkı Engellendiğini belirttigi açıklamada;

"Haber alma hakkı ve özgürlüğü, aynı zamanda demokrasi ile de bir bütündür. Eğer, haber alma hakkı ve özgürlüğü engelleniyorsa demokrasi yok demektir. Demokrasi yoksa, haber alma hakkı ve özgürlüğü de engellenmektedir.

Ekran Karartma Sosyal Gelişmeye Zarardır

Televizyon ekranlarının karartılmasıyla halkın, tüketicilerin haber alma hakkı ve özgürlüğü ile gerçekleri öğrenme hakkı engelleniyorsa demokrasiden, adaletten ve hukuktan söz edilemez. Bu uygulamadan toplum her yönüyle zarar görür. Toplumun sosyal yönden gelişmesine zarar verir.

Haber Verme Ve Alma Özgürlüğünün Gerekleri Yerine Getirilmeli

RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1’e uygulayacağı “ekran karartma” cezası, Anayasa’nın “Haberleşme Hürriyeti” başlıklı 22.maddesi ile “Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti” başlıklı 26.maddesine aykırıdır.

Ekran Karartma Demokrasiye, Hukuk Ve Adalete Aykırıdır

RTÜK’ü, halkın ve tüketicilerin Anayasadan kaynaklanan haber alma hakkı ve özgürlüğü ile basın ve yayın kuruluşlarının haber verme ve yayma hakkı ile özgürlüğünün gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz". bildiridi.


Bu haber 755 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim