Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Elektrik Ve Doğal Gazdan Alınan KDV Kaldırılsın
GÜNDEM
2020-04-06 17:47

Elektrik Ve Doğal Gazdan Alınan KDV Kaldırılsın

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan çakar EPDK elektrik faturalarının tespitine ilişin yapmış olduğu genelge ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı;

Toplum Can Derdinde!.. EPDK, Elektrik Ve Doğal Gaz Şirketlerini Kayırma Derdinde!..

 Kullanılmayan, Alınmayan Bir Mal Ve Hizmetin Bedelinin Tüketicilere Ve Esnafa Fatura Edilmesi Hakkın Kötüye Kullanımıdır

Toplumun Yaşadığı Bu Kriz Döneminde Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Altında Yaşayanların Kullandıkları Elektrik Ve Doğal Gaz Bedelleri Sosyal Devlet Anlayışı Gereğince Devlet Tarafından Karşılansın

Karantinaya alınan ve sosyal mesafe riski olan bölgelerde yaşayan tüketici ve esnaftan sayaç okumadan 3 ay süre ile geçmiş tüketime kıyasla EPDK’nın fatura düzenleme genelgesi Anayasa’nın 172.maddesine, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanununa, Ticaret Kanununa, hukuk ve adalet anlayışına aykırıdır.

 Toplum can derdinde iken, bir kamu kuruluşu olan EPDK ise elektrik ve doğal gaz şirketlerini kayırma derdine düşmüştür.

 Bu genelgeye göre, tüketicilerden ve esnaflardan ortada olmayan bir mal ve hizmetin bedeli alınacaktır.

 Kullanılmayan, alınmayan bir mal ve hizmetin yani elektrik ve doğal gaz bedellerinin tüketicilere ve esnaflara fatura edilmesi hakkın kötüye kullanımıdır.

 Anayasa’ya, ilgili yasalara, hukuk ve adalet anlayışına aykırı olan genelge EPDK tarafından ivedilikle iptal edilmeli ve yürürlükten kaldırılmalıdır.

 Toplumun yaşadığı ve ne kadar süre devam edeceği belirli olmayan bugünkü olağanüstü kriz döneminde yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayanlar ile işsiz sayısı daha da artmıştır. Bu dönemde, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların kullandıkları elektrik ve doğal gaz bedelleri sosyal devlet anlayışı gereğince devlet tarafından karşılansın.

 Elektrik ve doğal gazdan %18 oranında en haksız bir tüketici vergisi olan KDV alınmaktadır. Bu nedenle, elektrik ve doğal gazdan alınan KDV kaldırılsın.

 Bu önerilerimizin yaşamakta olduğumuz olağanüstü ve belirsiz bir kriz döneminde ülke yönetimi ve EPDK tarafından dikkate alınarak gereğinin yerine getirilmesini tüm tüketiciler adına diliyor ve bekliyoruz.

Tüketiciden Ve Esnaftan Ortada Olmayan Bir Mal Ve Hizmetin Bedeli Alınacaktır. EPDK’nın Genelgesi Anayasa’ya, Yasalara, Hukuk Ve Adalet Anlayışına Aykırıdır

Genelge, EPDK Tarafından İvedilikle Yürürlükten Kaldırılmalıdır.


Bu haber 673 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim