Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Arabulucuk İstemi İle Tüketici Hakları Kaldırılıyor
GÜNDEM
2020-03-30 16:01

Arabulucuk İstemi İle Tüketici Hakları Kaldırılıyor

2020 Yılı İçin 10390tl’nin Üzerindeki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Zorunlu Olacak Ve Tüketiciler Doğrudan Tüketici Mahkemelerinde Dava Açamayacaklar

Arabuluculuk İle Zayıf Taraf Olan Tüketiciler Değil, Güçlü Taraf Olan Firmalar Korunacak

Sayın Milletvekillerimizden İlgili Kanun Teklifindeki Bu Maddeyi Kabul Etmemelerini Diliyoruz

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile her yıl parasal sınırları arttırılan ve 2020 yılı için 10390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda arabuluculuk sistemi ile tüketici haklarını ortadan kaldıracak olan “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecek. 

Kanun Teklifinin 59.maddesi ile tüketici mahkemelerinde doğrudan açılacak davalarda arabuluculuk zorunlu olacak. Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerine başvuru için Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile her yıl parasal sınırları arttırılan ve 2020 yılı için 10390TL’nin üzerinde olan uyuşmazlıklarda tüketici mahkemelerinde dava açabilmek için öncelikle arabulucuya başvuruda bulunma şartı getiriliyor.

Kısaca, tüketiciler ile firmalar arasındaki 2020 yılı için 10390TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ile kendilerine verilmiş olan doğrudan tüketici mahkemelerine dava açma hakkını kullanamayacaklar.

Eğer,  firmalar bu parasal sınırlar üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketicilerin isteğini yerine getirmezler ve tüketiciyi mağdur ederler ise, tüketiciler,  doğrudan tüketici mahkemesinde dava açma  hakkını kullanamayacaklar.  Tüketiciler tüketici mahkemelerinde dava açma hakkını kullanabilmek için öncelikle arabulucu ile anlaşma yoluna gitmek zorunda kalacak.

Kanun Teklifi ile tüketicilerin doğrudan tüketici mahkemelerinde dava açma hakları ellerinden alınacak. Zayıf taraf olan tüketiciler değil, güçlü taraf olan firmalar korunacak.

Biz tüketiciler ve Tüketici Hakları Derneği olarak, doğrudan tüketici mahkemelerinde dava açma hakkımızı ortadan kaldıracak olan Kanun Teklifinin 59.maddesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sayın milletvekillerimiz tarafından kabul edilmemesini diliyoruz.   

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                                                                           

 

Turhan ÇAKAR

Genel Başkan

 


Bu haber 695 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim