Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Dört Kişilik Bir Ailenin Aylık Elektrik Ve Doğal Gaz Gideri 327.36 TL’dir.
GÜNDEM
2018-10-01 18:21

Dört Kişilik Bir Ailenin Aylık Elektrik Ve Doğal Gaz Gideri 327.36 TL’dir.

 

Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi, elektriğe ve doğal gaza yapılan zamlarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Dernek Genel Başkanı Turhan Çakar yaptığı açıklamada Dışa Ve Dolara Bağımlı Enerji Politikasının Acı Ve Yakıcı Sonucu olduğunu belirti,  Elektrik Ve Doğal Gaz Zamları Tam Gaz!..devam ettiği belirtilen açıklamada;

● Dışa Ve Dolara Bağımlı Enerji Politikaları Ülkeyi Ekonomik Krize Sürüklüyor.

● Elektrik Ve Doğal Gaz Zamları Tüm Mal ve Hizmetlerin Fiyatlarını Tetikliyor.

● Son Bir Yılda Elektriğe Yüzde 45, Doğal Gaza Yüzde 35 Zam Yapıldı.

● Dört Kişilik Bir Ailenin Aylık Elektrik Ve Doğal Gaz Gideri 327.36tl’dir.

● Eşi Çalışmayan İki Çocuklu Bir Asgari Ücretlinin Maaşının Yüzde Yirmiye Yakını Elektrik Ve Doğal Gaza Harcanıyor.

● Türkiye, İvedilikle Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Politikasına Dönmek Zorundadır.

Dışa ve dolara bağımlı yanlış enerji politikalarının acı ve hazin sonucu elektrik ve doğal gaza yapılan zamlarla tüm toplumu olumsuz yönde etkilemektedir. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, konutlarda elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9 zam tepeden tırnağa daha önceki zamlarda da olduğu gibi tüm mal ve hizmetlere yansıyacaktır. Bugünkü zamlarla birlikte, son bir yılda konutlarda elektriğe yüzde 45, doğal gaza ise yüzde 35 zam yapılmıştır.

Dört kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 230kwh’tir. Buna göre, 4 kişilik ailenin aylık elektrik gideri bu son zamlarla birlikte ortalama 137.36TL olmuştur. Gene, 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama doğal gaz tüketimi 125m3’tür. Buna göre, 4 kişilik ailenin aylık doğal gaz gideri bu son zamla birlikte ortalama 190TL olmuştur. Aylık elektrik ve doğal gaz giderinin toplamı ise 327.36TL’dir. Yani, 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik ve doğal gaz gideri 327.36TL’dir.

Eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen maaşın yüzde 19.5’i yalnızca elektrik ve doğal gaza harcanmaktadır.

Dışa ve dolara bağımlı enerji politikaları ülkeyi ekonomik krize sürüklüyor. Bu bağımlılık devam ettiği sürece ekonomik krizden de kurtulamayız. Bu nedenle, Türkiye, enerjide dışa bağımlılıktan ve krizlerden kurtulabilmesi için ivedilikle yerli kaynaklarımıza dayalı enerji politikalarına dönmek zorundayız olduğunu belirtti.


Bu haber 1773 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim