Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
SOYA İTHALATI GDO ÜRETEN ÜLKELERDEN
SAĞLIK
2017-03-22 11:11

SOYA İTHALATI GDO ÜRETEN ÜLKELERDEN

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar soya ürünlerinde GDO olasılığın yüksek olduğunu ve soya ithalatının yüzde doksanının GDO üretimi yapan ülkelerden ithal edildiğini bildirdi Çakar yaptığı açıklamada;

“Soya ürünleri birçok gıdada yasal olarak kullanılmaktadır. Gıdada çok yaygın olarak kullanılan soya ürünlerinin de GDO’lu olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü, Türkiye’de kullanılan soyanın ve soyalı ürünlerin yüzde 90’dan fazlası GDO’lu soya üretimi yapılan ülkelerden ithal edilmektedir. Örneğin, ABD, Arjantin, Brezilya, Paraguay, Ukrayna başta olmak üzere, GDO’lu soya üretimi yapılan ülkelerden 2016 yılında birmilyaryüzkırkbeşmilyon  dolardan fazla, soya fasülyesi ağırlıklı olmak üzere soyalı ürünler ithal edildi. Türkiye’ye ithal edilen soya fasülyesinden soya üretim tesislerinde çeşitli soya ürünleri elde edilmektedir.

Türkiye’de kullanılan soya ürünleri arasında; soya unu, enzim aktif soya unu, yağsız beyaz soya unu, soya sütü, tofu ( soya loru), soya proteini-soya eti, soya filizi, soya lesitini, diğer soya ürünleri ( soyella, soyalı zater, soyalı zeytin ezmesi, soya sosu) bulunmaktadır.

SOYA UNU, ekmek üretimiyle tüm unlu mamüllerde kullanılmaktadır. ENZİM AKTİF SOYA UNU, ekmeğin beyazlamasını sağlar, hamurda gevrekleştirici etki yapar.  YAĞSIZ BEYAZ SOYA UNU,  ekmekçilik ve unlu mamüllerde en çok kullanılan soya unu çeşididir. SOYA SÜTÜ, inek sütünün kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Ayrıca, krema sosu olarak her türlü sütlü tatlı yapımında kullanılmaktadır. TOFU,  soya loru olarak da bilinen tofu, bir çeşit peynir olarak kullanılır.   Kahvaltılarda, parçalanarak veya rendelenerek çorba ve sulu yemeklerde, salatalarda, pasta ve börek yapımında kullanılmaktadır. SOYA PROTEİNİ -SOYA ETİ, sosis, salam, köfte, hamburger, sucuk gibi et ürünlerinin hazırlanmasında kullanılır. SOYA FİLİZİ,  genellikle çiğ olarak tüketilmektedir. SOYA LESİTİNİ, fırıncılık, köpük giderici, maya, yapay dana sütü, ilaç ve kozmetik gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Yukarıda kullanım alanları belirtilen SOYALI ÜRÜNLERİN GDO’LU SOYADAN ELDE EDİLME OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR. Bu nedenle, soyalı ürünlerin kullanıldığı tüm gıda sektöründe denetimlerin yapılması ve yaygınlaşması gerekmektedir.

Soyalı ürünlerin kullanıldığı gıda sektöründeki denetimlerde alınan numunelerin analizleri sonucunda, GDO’lu soya ürünün kullanıldığı görüldüğünde, 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ( Ürün Güvenliği Kanunu) gereğince sonucun kamuoyuna duyurulması gerekmektedir.”

Tüketici Hakları Derneği olarak, tüketiciler adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Soya Ürünleri Her Yerde,    Soya Ürünlerinin Birçoğunun GDO’lu Olma Olasılığı Çok Yüksek ve Denetim Sonuçları Kamuoyuna Açıklamasını istedi.

                                                  


Bu haber 1761 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim